the king and the clow | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
kral ve palyaço veya wang-ui namja, 2005'te vizyona giren bir güney kore tarihi drama filmidir. hikaye, zalim yönetimiyle tanınan kral yeonsan'ın hükümdarlığı sırasında 15. yüzyılın sonlarında geçiyor.

film, müstehcen ve hicivli performanslarıyla kalabalığı eğlendiren iki gezgin oyuncunun, jang-sang ve gong-gil'in hikayesini anlatıyor. kralla alay ettikleri için yetkililer tarafından tutuklanırlar ve hapse atılırlar. ancak, sonunda ikilinin efemine üyesi gong-gil'e aşık olan kral tarafından serbest bırakılırlar.

jang-sang ve gong-gil kraliyet sarayının bir parçası olduklarında, kısa süre sonra kendilerini hayatları tehlikede olan siyasi entrikaların ve güç mücadelelerinin içinde bulurlar. film, kore'de çalkantılı bir tarihi dönemin zemininde geçen aşk, sadakat, ihanet ve sanatsal ifadenin bedeli temalarını araştırıyor.

kral ve palyaço, güney kore'de hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda ödül kazanarak kritik ve ticari bir başarı elde etti. kore sinemasında bir dönüm noktası olarak kabul edilir ve ülke tarihinin en çok hasılat yapan filmlerinden biridir.