start-up | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
"Start-Up" (Korece: 스타트업), 2020 yılında tvN kanalında yayınlanan ve daha sonra Netflix üzerinden de uluslararası izleyicilere sunulan bir Güney Kore dizisidir. Park Hye-ryun tarafından yazılan ve Oh Choong-hwan tarafından yönetilen bu dizi, genç girişimcilerin hikayelerini ve teknoloji start-up dünyasını konu alır.

Konu
Dizi, girişimcilik hayalleri kuran ve Kore'nin Silikon Vadisi olarak bilinen fikirsel teknoloji parkı 'Sandbox'ta başarıya ulaşmayı amaçlayan gençlerin hikayesine odaklanır. Ana karakterler arasında Seo Dal-mi (Bae Suzy tarafından canlandırılan), onun uzun süredir aşık olduğu ama aslında var olmayan bir kişi olarak mektuplaştığı Nam Do-san (Nam Joo-hyuk tarafından canlandırılan) ve onun rekabetçi üvey kız kardeşi Won In-jae (Kang Han-na tarafından canlandırılan) bulunur.

Seo Dal-mi, büyük şirketlerde çalışmayı reddeden ve kendi başarısını kendi yaratmak isteyen hırslı bir genç kadındır. Nam Do-san, bir zamanlar ülkenin gururu olan bir matematik dehasıdır, ancak şimdi başarısız bir start-up'ın sahibidir. Dal-mi ve Do-san, Sandbox'ta bir araya gelir ve kendi start-up'larını kurarak büyük hayaller peşinde koşarlar.

Temalar
"Start-Up", hayallerin peşinden gitme, aile ilişkileri, aşk ve genç girişimcilerin karşılaştığı zorluklar gibi temaları işler. Dizi, başarının ne anlama geldiğini, başarıya ulaşmanın farklı yollarını ve genç profesyonellerin kişisel ve profesyonel büyümelerini keşfeder.

Yapım ve Tepkiler
Dizi, oyuncu kadrosunun performansları ve hikayenin ilham verici tonu ile dikkat çekmiştir. "Start-Up", özellikle girişimcilik dünyasına ilgi duyan genç izleyiciler tarafından olumlu karşılanmış ve başarıya ulaşmanın farklı yollarını göstermesiyle övgü toplamıştır. Dizi, izleyicilere motivasyon ve umut veren bir hikaye sunarak, kendi hayallerinin peşinden gitmeleri için onları cesaretlendirir.