song hye-kyo | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
Song Hye-kyo, Güney Koreli bir oyuncu ve modeldir. 22 Kasım 1981 tarihinde Dalseo, Daegu, Güney Kore'de doğmuştur. Kariyerine 1996 yılında bir CF modeli olarak başlamıştır ve daha sonra "Autumn in My Heart" (2000) dizisindeki performansıyla tanınmıştır.

Song Hye-kyo, "Full House" (2004) ve "Descendants of the Sun" (2016) gibi birçok başarılı diziye de başrol olarak katılmıştır. "Descendants of the Sun" dizisi, Güney Kore'de büyük bir popülarite kazanmış ve birçok ülkede hayran kitlesi edinmiştir.

Song Hye-kyo, ayrıca birçok başarılı filmde de yer almıştır. "Hwang Jin Yi" (2007), "The Grandmaster" (2013) ve "The Crossing" (2014) gibi filmlerde rol almıştır.

Song Hye-kyo, birçok ödül kazanmıştır. 2000 yılında "Autumn in My Heart" dizisindeki performansı nedeniyle SBS Drama Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Ayrıca, "Descendants of the Sun" dizisindeki performansı nedeniyle 2016 KBS Drama Ödülleri'nde En İyi Çift ödülünü Song Joong-ki ile birlikte kazanmıştır. Song Hye-kyo ayrıca, "The Grandmaster" filmindeki performansı nedeniyle 2014 Asia-Pacific Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.