psy | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
Psy, asıl adıyla Park Jae-sang, Güney Koreli bir şarkıcı, rapçi, dansçı ve şarkı yazarıdır. 31 Aralık 1977 doğumlu sanatçı, özellikle 2012 yılında yayınladığı "Gangnam Style" adlı şarkı ve bu şarkıya çektiği müzik videosu ile dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. "Gangnam Style"ın müzik videosu, YouTube'da milyarlarca kez izlenerek rekorlar kırmış ve geniş kitlelerce tanınan bir pop kültür fenomeni haline gelmiştir.

Psy, enerjik performansları, kendine özgü dans tarzı ve mizahi müzik videolarıyla bilinir. Kariyerine 2001 yılında "PSY from the Psycho World!" albümüyle başlamış olan sanatçı, Güney Kore'de zaten tanınan bir isimdi. Ancak "Gangnam Style"ın uluslararası başarısı onu global bir yıldıza dönüştürdü.

"Gangnam Style"ın ardından Psy, "Gentleman" ve "Hangover" gibi diğer hit şarkılarını yayınlamış, dünya çapında konserler vermiş ve birçok ödül kazanmıştır. Müzik kariyerinin yanı sıra, televizyon ve medya alanında da aktif olan Psy, Güney Kore pop müziğinin (K-pop) global alandaki popülaritesinin artmasında önemli bir rol oynamıştır.