oasis | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
"oasis", 2002 yılında güney kore'de yayınlanan bir drama filmidir.

film, bir otistik adam olan jong-du'nun (sol kyung-gu) hikayesini anlatır. jong-du, hapishaneden yeni çıkmıştır ve ailesinin evine geri döner. ancak ailesi, onunla ilgilenmek istemez ve onu dışlar. bu nedenle, jong-du, bir gece sokakta yürürken, belediye başkanının yatak odasına girdiği için hapse atılan gong-ju (moon so-ri) adında bir kadınla tanışır.

jong-du, gong-ju'yu ziyaret etmeye başlar ve birlikte zaman geçirmeye başlarlar. gong-ju da otistik bir kişidir ve jong-du ile ortak bir bağları vardır. ancak, ilişkileri diğer insanlar tarafından hoş karşılanmaz ve çevreleri tarafından dışlanırlar. jong-du, gong-ju'nun hayatına renk katar ve onunla birlikte özgür olabilme umudu verir.

"oasis", özgürlük, insanlık, kabul görme, aşk ve sosyal dışlanma konularını ele alan bir film olarak dikkat çeker. film, otistik bir karakterin hayatını gerçekçi bir şekilde yansıtarak, onun zorluklarla dolu hayatını anlatır. ayrıca, filmin estetik yönden de başarılı olduğu ve oyunculuk performanslarının oldukça iyi olduğu söylenir.