lee young-ae | Yeni Nesil İnteraktif Kore Sözlük
Lee Young-ae, Güney Koreli bir oyuncudur. 31 Ocak 1971'de Güney Kore'nin doğusundaki Önsei'de doğdu. Kariyerine 1993 yılında televizyon dizilerinde küçük roller alarak başladı.

Lee Young-ae, "Dae Jang Geum" (2003) adlı diziyle tanınmıştır. Bu dizi, bir Kore yemek hazırlama ustasının hikayesini anlatmaktadır ve Güney Kore'de ve dünya çapında büyük bir popülarite kazanmıştır. Lee Young-ae, bu dizideki performansı nedeniyle birçok ödül kazanmıştır. Ayrıca, Güney Kore kültürü ve yemekleri hakkında bilgi edinmek isteyen yabancı hayran kitlesi edinmiştir.

Lee Young-ae, "Joint Security Area" (2000) ve "Lady Vengeance" (2005) gibi birkaç başarılı filmde de yer almıştır. "Joint Security Area" filmi, bir Kuzey Kore askeri üssünde meydana gelen bir olayı konu alır ve Güney Kore'de büyük bir gişe başarısı elde etmiştir.

Lee Young-ae, Kore kültürü ve turizmi için de çalışmalar yapmaktadır. 2012 yılında, Kore Turizm Organizasyonu tarafından "Kore Turizm Elçisi" olarak atandı ve Kore turizmini tanıtmak için birçok etkinliğe katıldı.